Peki, Evliliğin İçin Ne Yapıyorsun?

İçerik: 

EVLİLİKLER ÇİÇEK GİBİDİR

Evlilikten yorulan kimseler sık sık terapötik yardım arar. Tekdüzelik günlük yaşantılarına girer ve bu tekdüzelik hemen her şeyin, hatta sevecenliğin, cinselliğin ve içten konuşmanın sıradanlaşmasına neden olur. Eşler çoğunlukla bu duruma umutsuzluk, depresyon ve pes etmişlikle yaklaşır. İlişkinin sorunlu olma olgusuna dayanarak iki insanın gerçekten birbirine uymadıkları sonucuna varılır. Karşı  tarafa söylenecek bir şey yoktur. Kişi ne kadar çok ilişki isterse istesin sadece içsel yalnızlık ve boşlukla karşılaşır. 

Benzer durumda olan, kırk üç yaşındaki bir bayan danışan ile aramızda şu konuşma  geçmişti. Danışan iletişim eksikliğinden, evliliğindeki tekdüzelikten ve ayrıca yaratıcılık ve istek açısından kendi eksikliklerinden yakınıyordu. Danışana, küpe çiçeği gibi güzel bir saksı çiçeğine sahip olsa, ne yapacağım sordum.

Terapist: Bu çiçeğe nasıl bakarsın? 

Danışan, soru ile evliliği arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamamış olmanın şaşkınlığı içinde basını salladı ve "Eğer öyle bir çiçeğim olsaydı, düzenli olarak sulardım," dedi. Çiçekleri seviyordu ve bu soru üzerine ciddi ciddi düşündü. Biraz sonra, "Altı ay veya bir sene sonra saksıyı değiştirir, yeni toprak koyarım. Bu arada gübre ekleyebilirim. Ve yeterli Işık alabilmesi için pencere kenarına koyarım," diye devam etti. 

Bu noktada danışanı durdum ve sordum: "Peki, evliliğin için ne yapıyorsun?"
 

Şenol Baygül
uzm. psk. dan.
antalyapsikolojikdanisma@hotmail.com
facebook.com/ antalyapsikolojikdanisma
twitter/ baygulsenol

 

Kaynak : Peseschkian, Nossrat (2005), Doğu Hikayeleriyle Psikoterapi, Beyaz Yayınları, İstanbul.